מתן M-001 כחיסון מקדים לחיסון שפעת העופות המסחרי הגביר במידה משמעותית את תגובת החיסון הפנדמי ומעיד כי במקרה של פנדמיה (מגפה), אפשר יהיה להסתפק בחיסון H5N1 יחיד במקום שני חיסונים הנדרשים כיום. ניתן יהיה לחסן ב- M-001 ברגע ההכרזה על פנדמיה בטרם הגעת חיסוני השפעת המסחריים לשוק

 נס ציונה, ישראל – 10 בדצמבר 2012 – חברת ביונדווקס (BiondVax) (TASE: BNDX), המפתחת חיסון אוניברסאלי לשפעת, הודיעה היום על הצלחה בניסויים פרה-קליניים, בהם מתן של החיסון האוניברסאליM-001  כחיסון מקדים (שיטת “prime-boost”) לחיסון שפעת העופות העלה באופן משמעותי את כמות הנוגדנים שנוצרה ובהתאם, עלה אחוז העכברים שנחשבים מוגנים (הנוגדנים שנמצאו מוכרים כנוגדנים המקנים הגנה מהווירוס). עליה משמעותית בכמות נוגדנים אלה כתוצאה מהחיסון המקדים, תאפשר להסתפק בחיסון יחיד של החיסון הפנדמי לכל אדם ולא שני חיסונים כנדרש כיום.

ביונדווקס תציג את הממצאים בכנס ארגון הבריאות העולמי (WHO) שיתקיים בהונג קונג בינואר 2013.

וירוס שפעת העופות הוא וירוס אלים שגורם במקרים רבים לתמותה בבני אדם, לכן, ממשלות ברחבי העולם נערכות למקרה של פנדמיה (מגפה). במצב הקיים היום, כל חיסוני השפעת הקיימים מחסנים רק כנגד זני השפעת הכלולים בחיסוני השפעת העונתיים, ולכן יצרנים יוכלו לייצר חיסון כנגד פנדמיית שפעת העופות רק לאחר איפיון זן ווירוס שפעת העופות הפנדמי והכרזת מצב של פנדמיה. מרגע שמוכרזת פנדמיה ועד להגעת החיסונים הרגילים לשוק, חולפים כ-6 חודשים וכמות החיסונים המיוצרים מוגבלת. חיסון מקדים של האוכלוסיה עם M-001, עוד בטרם יגיע לשוק חיסון שפעת העופות הפנדמי, יביא לשיפור רמת ההגנה העולמית במקרה של פנדמיה. להערכת ביונדווקס, חיסון מקדים של האוכלוסיה באמצעות מתן חיסון החברה יאפשר להכפיל את מספר האנשים שיזכו להתחסן וגם להעלות את אחוז האנשים המגיבים לחיסון.

המדענית הראשית של חברת ביונדווקס, ד”ר תמר בן-ידידיה אמרה: “התוצאות של הניסוי עם שפעת העופות מאד מעודדות, הן מחזקות תוצאות קודמות בחיות ניסוי ובבני אדם מבוגרים בני 65 ומעלה, בהם הראינו כי חיסון מקדים עםM-001  היה יעיל גם כנגד שפעת החזירים הפנדמית, שם עלה ב- 20% מספר המשתתפים שנחשבים מוגנים מהווירוס”.

מנכ”ל ביונדווקס, ד”ר רון בבקוב מוסיף: “ביונדווקס השיגה אבן דרך נוספת, הוכחת ייתכנות בבע”ח שאפשר להשתמש בM-001  כחיסון מקדים לחיסון פנדמי. הישג זה, ביחד עם הצלחת ביונדווקס לקבל אישור QP-GMP, תסלול את הדרך לניסויים בינ”ל לבחינת השימוש בחיסון המקדים של ביונדווקס כנגד שפעת העופות גם בבני אדם”.

לאחרונה, ביונדווקס הנפיקה אופציות מסדרה 3 אשר מחיר המימוש שלהן עד סוף השנה יעמוד על 80 א”ג, לאחר מכן יעלה המחיר ל 180 א”ג.